Podcięcie wędzidełka

Badania / Zabiegi

Wędzidełka w jamie ustnej – kiedy należy je podciąć?

Wędzidełka to małe fałdy błony śluzowej o włóknistej strukturze, mające za zadanie połączenie ze sobą dwóch elementów, ograniczając ich ruchomość. Większość z nas wie, że w jamie ustnej znajduje się wędzidełko podjęzykowe, jednak nie każdy wie, że posiadamy też inne wędzidełka, mające duży wpływ na nasze życie oraz na sposób mówienia. Nieprawidłowo rozwinięte wędzidełka przysparzają wiele trudności nawet u noworodków, przejawiają one trudności ze ssaniem, są przyczyną stresu. U dzieci starszych objawy zbyt krótkiego wędzidełka podjęzykowego objawiają się między innymi:

  • wadami wymowy, szczególnie podczas artykulacji takich głosek jak : sz, rz, cz, dż, t, d, n, l, r
  •  zbyt słabe rozdrabnianie pokarmów wpływające na problemy trawienne
  • utrudnienie w wykonywaniu ćwiczeń artykulacyjnych na przykład kierowanie języka w stronę nosa czy wysuwanie języka jak najdalej do przodu
  • ślinotok lub zaleganie śliny

Frenuloplastyka czyli podcięcie wędzidełka podjęzykowego Podcięcie wędzidełka to prosty zabieg chirurgiczny, nie wymagający pobytu w szpitalu. Zabieg wykonuje się nożem chirurgicznym, skalpelem, laserem lub nożyczkami. Jest to prosty zabieg, polegającym na przecięciu linii fałdu błony śluzowej w poziomie. Podcięcie jest właściwie bezbolesne, wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu przez kilka dni należy spożywać pokarmy o płynnej konsystencji, o niezbyt wysokiej temperaturze, oraz ograniczyć wysiłek fizyczny.

Kiedy konieczne jest podcięcie wędzidełka?

Jeśli zauważymy u naszych pociech niepokojące objawy, takie jak: problemy z wysuwaniem języka na brodę, problem z artykulacją niektórych głosek, ślinotok czy ból przy niektórych ćwiczeniach. Warto udać się do laryngologa, który oceni czy zabieg jest konieczny, czy wystarczą ćwiczenia oraz wizyty u logopedy.

* Photo: Designed by gpointstudio (www.freepik.com)