USG tarczycy z elastografią

Badania / Zabiegi

Przygotowanie i przebieg USG tarczycy

Do USG tarczycy nie jest potrzebne żadne specjalne przygotowanie. Prosimy jednakże o nałożenie odzieży nieutrudniającej dostępu do szyi oraz o zabranie ze sobą poprzednich wyników badań w celu możliwie optymalnej interpretacji bieżącego USG tarczycy.

W pracowni USG tarczycę badamy u dzieci i dorosłych aparatem USG wyposażonym w sondę o wysokiej rozdzielczości. Badanie USG wykonuje lekarz, który wskazuje pozycję, w jakiej Pacjent powinien się ułożyć.

Pacjent odsłania diagnozowaną część ciała – szyję. Lekarz pokrywa skórę (okolicę badania) specjalnym żelem w celu uzyskania pełnego kontaktu głowicy aparatu ze skórą i wyeliminowania pęcherzyków powietrza. Następnie Pacjent wykonuje polecenia lekarza, oddycha zgodnie z zaleceniami. Przesuwając głowicę aparatu, uzyskuje się obrazy całego badanego obszaru, który widoczny jest na ekranie monitora.

Wskazania do badania USG tarczycy

USG tarczycy jest podstawową metodą obrazowania tego narządu. Wykonywane jest przy stwierdzonym laboratoryjnie zaburzeniu funkcji tarczycy (niedoczynność, nadczynność), ocenie wola, podejrzeniu guzków tarczycy, przy pojawieniu się wytrzeszczu oczu, zaburzeniach rytmu serca, chudnięciu, otyłości, zaburzonym poziomie cholesterolu. Badanie USG tarczycy należy optymalnie wykonać przed konsultacją endokrynologiczną, łącznie z badaniami z krwi oceniającymi funkcję narządu (np. TSH, fT4, fT3), a w przypadku podejrzenia procesu autoimmunologicznego także z badaniem anty-TPO.

* Photo: Designed by Terms_of_use (www.freepik.com)