USG urologiczne (nerki, pęcherz, prostata, narządy moszny)

Badania / Zabiegi

Przygotowanie do badania USG urologicznego (nerki, pęcherz, prostata)

Badanie obejmuje ocenę pęcherza moczowego, ogólną ocenę prostaty (gruczołu krokowego), oraz ocenę zalegania moczu po opróżnieniu pęcherza. Warunkiem koniecznym do zbadania prostaty przez powłoki brzuszne, jest możliwie maksymalne wypełnienie pęcherza. W przeciwnym wypadku gazy w końcowym odcinku jelit, uniemożliwiają dostęp fali ultradźwiękowej do tego gruczołu.

Aby pęcherz moczowy był prawidłowo wypełniony, należy ponad godzinę przed wyznaczonym terminem badania wypić 1 do 1,5 litra niegazowanych płynów i nie oddawać moczu. Po pierwszej części badania pacjent wychodzi do łazienki i wraca do gabinetu w celu pomiaru ilości moczu pozostałej w pęcherzu.

Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG danej okolicy, lub wyniki innych badan – dotyczących tego problemu.

Przygotowanie do badania USG narządów moszny

Badanie nie wymaga żadnego szczególnego przygotowania. Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG danej okolicy. Badanie jest niebolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania.