Holter ciśnieniowy

9 sierpnia 2021

Badanie holterem ciśnieniowym, jest jednym z najpopularniejszych badań kardiologicznych, polegającym na monitorowaniu ciśnienia tętniczego krwi całą dobę. Badanie ma na celu wykrycie nieprawidłowości pracy serca, a także pomaga zdiagnozować choroby serca. Holter mierzy częstotliwość rytmu serca oraz wartości ciśnienia skurczowego i rozkurczowego.

W czasie badania należy też zapisywać rozkład dziennej aktywności, podając godzinę i rodzaj aktywności, aby lekarz miał podstawę do porównania zapisu z aktywności pacjenta z zapisem rejestratora. Dobrze jest zapisywać również godziny odpoczynku, posiłków, przyjmowania leków oraz sytuacji stresowych.

Urządzenie składa się z rękawa, nakładanego na rękę, węża oraz jednostki centralnej i ciśnieniomierza. Jednostka centralna jest przypinana do paska. Samo badanie wygląda tak samo, jak przy użyciu tradycyjnego urządzenia – mankiet na ramieniu automatycznie napełnia się powietrzem, a jednostka mierzy i zapamiętuje wyniki. Holter dokonuje pomiarów zazwyczaj co 15 minut, a w nocy co 30 minut. Podczas 24 godzinnej rejestracji urządzenie dokona około 70 pomiarów ciśnienia.

Jak przygotować się do badania.

Badanie holterem ciśnieniowym nie wymaga specjalnych przygotowań. Dobrze jest ubrać koszulkę z krótkim lub dosyć luźnym rękawem, aby móc założyć mankiet urządzenia na ramię. Pamiętajmy, że musi on dotykać bezpośrednio skóry, a warstwa wierzchnia odzieży powinna być na tyle luźna, aby nie zaburzać pracy urządzenia. W czasie 24 godzinnego badania, pacjent prowadzi normalny tryb życia. Urządzenia nie wolno narażać na kontakt z wodą lub wilgocią. W trakcie wykonywania pomiaru ręka pacjenta powinna być wyprostowana. Ręka zgięta w łokciu podczas badania może zafałszować wyniki, oraz zaburzyć pomiar, dlatego warto zwrócić na to uwagę zwłaszcza w nocy i ułożyć się do spania na plecach z rękoma wyciągniętymi wzdłuż ciała. Po zakończonym badaniu zapis zostaje poddany analizie przez kardiologa.

Zapraszamy do kontaktu z nami:

MEDICA CENTRUM PIŁA
ul. Ogińskiego 11, 64-920 Piła
Rejestracja czynna:
Poniedziałek – Piątek 10:00 – 18:00
Kontakt:
tel. 572 942 000
e-mail: pila@medicacentrum.pl

MEDICA CENTRUM CHODZIEŻ
ul. Wojska Polskiego 13, 64-800 Chodzież
Rejestracja czynna:
Poniedziałek – Piątek 10:00 – 18:00
Kontakt:
tel. 511 447 993
e-mail: chodziez@medicacentrum.pl

Jesteśmy również aktywni na Facebooku, można się z nami kontaktować także przez messengera.
Link do strony Medica Centrum Facebook:
https://www.facebook.com/MedicaCentrumPrzychodnia
Polub nas na Facebooku i zaproś znajomych do polubienia naszej strony.