Rak to nie wyrok

11 grudnia 2020

Rak to nie wyrok, z choroby śmiertelnej staje się chorobą przewlekłą. Pacjenci z rozpoznanym nowotworem żyją coraz dłużej o kilkanaście, a czasem nawet kilkadziesiąt lat dłużej.

Czas przeżycia od rozpoznania diagnozy w dużym stopniu zależy od typu nowotworu oraz czasu w jakim została wykryta choroba, dlatego tak ważna jest profilaktyka oraz regularne badania.

Statystyki pokazują, że najlepiej rokującym nowotworem kobiet jest – rak trzonu macicy i czerniak, natomiast u mężczyzn jest to rak jądra i tarczycy. Najgorzej rokującymi nowotworami u kobiet jest rak płuc, a u mężczyzn rak płuc, przełyku oraz żołądka.

Współczesna medycyna dysponuje coraz lepszymi metodami leczenia, oraz diagnozą, która pozwala dokładniej określić cechy choroby. Dzięki temu możemy ją wykryć na różnym poziomie rozwoju. Można także poprzez oznaczenie tzw. markerów wykryć zmiany w metabolizmie komórek, a patomorfologiczna ocena makro- i mikroskopowa umożliwia poznanie biologicznych właściwości nowotworu oraz określenie czy jest to zmiana złośliwa, czy nie.

Postęp nauki, stworzenie nowych leków, a także coraz lepsze poznanie samych nowotworów pozwala mieć nadzieję, że rak stanie się chorobą przewlekłą, którą można leczyć. Warto zwrócić uwagę na to, że niektóre nowotwory np. rak tarczycy, piersi – zawsze wiązały się z długoletnim przeżyciem.

Zapraszamy do kontaktu z nami:
Medica Centrum
adres: Wojska Polskiego 13, 64-800 Chodzież
tel: 511 447 993
e-mail: rejestracja@medicachodziez.pl

Jesteśmy również aktywni na Facebooku, można się z nami kontaktować także przez messengera.
Link do strony Medica Centrum Facebook:
https://www.facebook.com/medicacentrum.chodziez/

Polub nas na Facebooku i zaproś znajomych do polubienia naszej strony.