Częste choroby płuc i ich objawy

29 sierpnia 2019

Częste choroby płuc i ich objawy

Dziedziną zajmującą się chorobami płuc jest pulmonologia, obejmująca schorzenia dolnych dróg oddechowych. Choroby płuc mają różne podłoże, różnią się przebiegiem, rokowaniem, leczeniem, ale bardzo często ich początkowe objawy są podobne.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc

Polega na ograniczeniu przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Ma charakter postępujący, związana jest z nasiloną odpowiedzią zapalną dróg oddechowych. Do choroby dochodzi najczęściej w wyniku palenia tytoniu, ale także poprzez kontakt z innymi szkodliwymi substancjami.
Objawy: Pierwszym i mało charakterystycznym objawem jest duszność. Początkowo jest ona zazwyczaj ignorowana, bo występuje tylko przy wysiłku fizycznym. Z czasem problem znacznie się pogłębia i utrudnia codzienne funkcjonowanie. W przebiegu choroby pojawia się także kaszel, zwłaszcza rano. Może być suchy lub częściej mokry. Odkrztuszana wydzielina może nawet zawierać krew, która bierze się z uszkodzenia naczyń krwionośnych w płucach. Pacjenci skarżą się także na uczucie ucisku w klatce piersiowej i świszczący oddech.

Choroby śródmiąższowe płuc

Charakteryzuje się rozsianymi zmianami na zdjęciu rentgenowskim klatki piersiowej lub innym badaniu obrazowym. Towarzyszą jej zaburzenia wentylacji, upośledzona wymiana gazowa. Najczęstszymi przyczynami jest kontakt z czynniki szkodliwymi, takimi jak np. pyły, niektóre leki oraz choroby układowe tkanki łącznej.

Objawy: We wszystkich typach choroby jej początek jest często trudno uchwytny. Chorzy zgłaszają: uporczywy, suchy kaszel, duszność, początkowo pojawiająca się podczas wysiłku, a potem w czasie spoczynku. Duszność ta może się nasilać od miesięcy, a nawet lat W przypadku zwykłego śródmiąższowego zapalenia płuc pojawiają się dodatkowo palce pałeczkowate (występują u ponad połowy chorych z tą postacią choroby).

Sarkoidoza

Uogólniona choroba ziarniniakowa, przyczyny jej są nieznane. Głownie występuje u osób młodych, objawia się powiększeniem węzłów chłonnych we wnękach płucnych oraz zmianami śródmiąższowymi. W etiologii choroby dopuszcza się nieprawidłową reakcję na niezidentyfikowany dotąd antygen.

Objawy: duszności; przewlekły, suchy kaszel; ból w klatce piersiowej (zamostkowy, mogący czasami przypominać ból zawałowy); słyszalne świsty podczas oddychania.

* Photo: Designed by Freepik (www.freepik.com)