Preluksacja – USG bioderek dziecka

10 września 2020

Preluksacja czyli badanie USG bioderek dziecka.

Pierwszy raz na badanie USG bioderek należy się udać do ortopedy między czwartym, a szóstym tygodniem życia dziecka, o ile pediatra lub neonatolog nie zalecił inaczej. Podczas wizyty lekarz wykonujący badanie ustala kolejny termin – powinien on przypaść na trzeci miesiąc życia malucha. Wykrycie jakichkolwiek nieprawidłowości jest powodem pokierowania dziecka na dodatkową obserwację lub leczenie.

Wskazania do wykonania USG stawów biodrowych dziecka

Preluksacja jest przede wszystkim badaniem profilaktycznym, oceniającym poprawność rozwoju stawów dziecka. Jeśli podczas pierwszego badania bioder tuż po porodzie lekarz nie zauważy żadnych nieprawidłowości, wykonywanie USG bioderek powinno odbywać się według zalecanego harmonogramu. Natomiast jeżeli jednak lekarz uzna, że biodra dziecka nie rozwijają się prawidłowo, przekaże rodzicom szereg zaleceń do wykonywania w domu. Zalecenia mają za zadanie cofnąć zmiany, które zaszły.

Lekarze wśród wskazań do wykonania USG bioderek wymieniają:

  • nienaturalne/ niesymetryczne ułożenie nóżek
  • różnice w długości nóżek maluszka
  • opór podczas poruszania kończyną dolną
  • niesymetryczne fałdki między pośladkami, a udami
  • objaw Barlowa (wyważenie stawu) – objaw można zaobserwować, kładąc dziecko na plecach i wykonując odwodzenie uda z jednoczesną rotacją na zewnątrz. Niepokojące powinno być przemieszczanie się główki kości udowej poza panewkę stawu biodrowego oraz jej powrót do panewki
  • objaw Ortolaniego (przeskakiwanie bioderka) – objaw ten można zaobserwować, kładąc dziecko tyłem na plecach oraz naciskając na zgięte uda przy maksymalnym ich odwodzeniu. Niepokojące powinno być przeskakiwanie głowy kości udowej

Jak wygląda badanie USG bioderek?

Preluksacja jest badaniem w pełni bezpiecznym i bezbolesnym. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Jednak w dniu wizyty u ortopedy warto ubrać dziecko w strój, który pozwoli na wygodne oraz sprawne rozebranie malucha do badania.

Lekarz poprosi nas o rozebranie dziecka oraz zdjęcie lub rozpięcie pieluchy. Następnie należy położyć dziecko na kozetce i postępować zgodnie z instrukcjami ortopedy. Na obszar nad biodrem zostanie nałożony specjalny żel, który ułatwi przenikanie fal ultradźwiękowych oraz pomoże przy przesuwaniu głowicy po skórze badanego. Za pomocą głowicy aparatu ultrasonograficznego dokona badania stanu bioder, których obraz pojawi się na ekranie monitora. Badaniu USG zostaną poddane stawy biodrowe po obu stronach ciała dziecka. Po zakończeniu badania obrazowego lekarz przejdzie do przeprowadzenia badania dynamicznego bioder, poprzez wykonywanie ruchów biodrami dziecka oraz układaniu ich pod różnymi kątami sprawdzi, czy ich reakcja jest prawidłowa, a stawy rozwijają się adekwatnie do wieku dziecka.

Podczas wizyty ortopedycznej w Medica Centrum jest możliwe wykonywane badania USG bioderek dziecka nowoczesnym aparatem ultrasonograficznym.

* Photo: Designed by Freepik (www.freepik.com)

Zapraszamy do kontaktu z nami:

MEDICA CENTRUM PIŁA
ul. Ogińskiego 11, 64-920 Piła
Rejestracja czynna:
Poniedziałek – Piątek 10:00 – 18:00
Kontakt:
tel. 572 942 000
e-mail: pila@medicacentrum.pl

MEDICA CENTRUM CHODZIEŻ
ul. Wojska Polskiego 13, 64-800 Chodzież
Rejestracja czynna:
Poniedziałek – Piątek 10:00 – 18:00
Kontakt:
tel. 511 447 993
e-mail: chodziez@medicacentrum.pl

Jesteśmy również aktywni na Facebooku, można się z nami kontaktować także przez messengera.
Link do strony Medica Centrum Facebook:
https://www.facebook.com/MedicaCentrumPrzychodnia
Polub nas na Facebooku i zaproś znajomych do polubienia naszej strony.