Masz problem z chrapaniem ? – Zadbaj o spokojny sen

8 lipca 2021

Problem z chrapaniem

Problem z chrapaniem? Myśląc o chrapaniu, często towarzyszy nam irytacja. Chrapanie nie tylko uniemożliwia osobom z naszego otoczenia spokojnie przespać noc i wypocząć, ale także może wskazywać na poważne problemy zdrowotne chrapiącego. Chrapią zazwyczaj mężczyźni z nadwagą, otyłością, po 40 r. życia, z nadciśnieniem tętniczym, kobiety po menopauzie oraz osoby, które spożywają przed snem większą ilość alkoholu. Choć chrapanie oraz przerwy towarzyszące mu w oddychaniu są uciążliwe i niekiedy niebezpieczne dla zdrowia, to niewiele osób stara się znaleźć skuteczny sposób na tę dolegliwość.

Chrapanie to utrudniony przepływ powietrza przez gardło. W trakcie snu mięśnie kontrolujące górne drogi oddechowe rozluźniają się, przez co następuje opadanie podniebienia miękkiego oraz języczka, a co za tym idzie – zwężenie górnych dróg oddechowych. Dlatego niektóre osoby zaczynają chrapać. Zbyt wielkie zwężenie górnych dróg oddechowych powoduje kłopoty z oddychaniem, a ich całkowite zablokowanie skutkuje zatrzymaniem akcji oddechowej – obturacyjnym bezdechem sennym. Tego rodzaju przerwy w oddychaniu mogą trwać od kilku do kilkunastu sekund oraz powtarzać się nawet kilkaset razy w ciągu snu. U pacjenta pojawia się wrażenie duszenia, po którym następuje przebudzenie oraz powrót do czynności oddechowej. Zwykle osoba chrapiąca nie pamięta nocnych epizodów bezdechów sennych.

Kiedy iść do lekarza?

 • głośne chrapanie, które można usłyszeć w pomieszczeniu obok
 • nieustanne dyszenie lub zadławienia podczas snu
 • chroniczne uczucie zmęczenia
 • utrzymująca się bezsenność
 • wahania nastroju z powodu zmęczenia
 • budzenie się z uczuciem suchości w gardle
 • przerywany sen

Przyczyn chrapania:

 • obniżone napięcie mięśni języka i gardła
 • przerost migdałków
 • zaburzenia drożności nosa
 • otyłość
 • spożywanie większej ilości alkoholu przed snem
 • przeziębienie
 • alergia

Warto zaznaczyć, że chrapanie, samo w sobie może być także czynnikiem ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego, zwiększając przy tym ryzyko zawału mięśnia sercowego bądź udaru mózgu.

Aby rozpocząć leczenie przyczyn chrapania, w pierwszej kolejności należy się zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu, który po zebraniu wywiadu zadecyduje, do jakiego specjalisty należy się zgłosić w następnej kolejności. Zazwyczaj później pacjenci trafiają do otolaryngologa zwanego popularnie laryngologiem, który zajmuje się leczeniem problemów związanych z chorobami nosa i gardła. Jednakże, lekarzem który zajmuje się leczeniem chorób płuc oraz układu oddechowego jest pulmonolog, a więc niewykluczone, że to on okaże się właściwym lekarzem przy podejrzeniu bezdechu sennego i kłopotach z chrapaniem.

Gdy już lekarz pomoże uporać się z przyczyną chrapania, Ty i twój partner będziecie mogli w końcu spokojnie się wyspać 😉

Zapraszamy do kontaktu z nami:

MEDICA CENTRUM PIŁA
ul. Ogińskiego 11, 64-920 Piła
Rejestracja czynna:
Poniedziałek – Piątek 10:00 – 18:00
Kontakt:
tel. 572 942 000
e-mail: pila@medicacentrum.pl

MEDICA CENTRUM CHODZIEŻ
ul. Wojska Polskiego 13, 64-800 Chodzież
Rejestracja czynna:
Poniedziałek – Piątek 10:00 – 18:00
Kontakt:
tel. 511 447 993
e-mail: chodziez@medicacentrum.pl

Jesteśmy również aktywni na Facebooku, można się z nami kontaktować także przez messengera.
Link do strony Medica Centrum Facebook:
https://www.facebook.com/MedicaCentrumPrzychodnia
Polub nas na Facebooku i zaproś znajomych do polubienia naszej strony.