Cytologia

14 października 2020

Cytologia – podstawowe badanie ginekologiczne, dające szanse na wczesne wykrycie podejrzanych zmian. Cytologię powinny wykonywać zarówno nastolatki jak i kobiety dorosłe, co najmniej raz w roku.

Badanie to pozwala zapobiec nawet w 80 %  przypadków raka szyjki macicy, ponieważ wykrywa jego wczesne stadium oraz pozwala diagnozować zakażenie wirusem HPV (brodawczakiem ludzkim), mającym ścisły związek z powstawaniem nowotworu. Cytologia jest stosowana także jako leczenie zachowawcze i operacyjne nadżerki szyjki macicy oraz w diagnostyce stanu nabłonka pochwy i ocenie efektywności preparatów hormonalnych. U niektórych Pacjentek badanie wykonuje się, aby określić termin owulacji oraz czas trwania II fazy cyklu.

Dlaczego należ wykonywać badanie cytologiczne ?

Cytologia jest badaniem, które może uratować życie. Badanie może wykryć stany przedrakowe, a co za tym idzie – zapobiec rozwojowi raka szyjki macicy. Wykryte odpowiednio wcześnie zmiany, dają dużą szansę na ich całkowite wyleczenie. Cytologia pozwala także na wykrycie infekcji dróg rodnych oraz nieprawidłowych komórek, które w przyszłości mogą przekształcić się w komórki nowotworowe. Wdrożenie odpowiedniego i szybkiego leczenia może zapobiec rozwojowi raka.

Badanie pozwala na wykrycie:

  • ok. 90 %  przypadków raka szyjki macicy
  • ok. 50 % przypadków raka trzonu macicy

Czy cytologię można wykonywać u dziewicy?

Tak, błona dziewicza nie zarasta wejścia do pochwy, gdyż ma kształt półksiężyca. Ginekolog wykonujący cytologię u Pacjentki wykorzystuje cieńszy wziernik oraz bardzo delikatnie wsuwa go do pochwy. Jeśli jednak lekarz przed wykonaniem badania nie zapyta, czy Pacjentka jest dziewicą – należy go o tym poinformować.

Cytologia w ciąży

W większości przypadków badanie można bezpiecznie przeprowadzić w pierwszych 24 tygodniach ciąży. Po upływie tego czasu cytologia może być bardziej bolesna, natomiast po urodzeniu dziecka warto poczekać 12 tygodni, aby zwiększyć precyzyjność wyników cytologii.

* Photo: Designed by Designed by senivpetro (www.freepik.com)

https://medicacentrum.pl/badania-zabiegi/usg-ginekologiczne-transwaginalne/

Zapraszamy do kontaktu z nami:

MEDICA CENTRUM PIŁA
ul. Ogińskiego 11, 64-920 Piła
Rejestracja czynna:
Poniedziałek – Piątek 10:00 – 18:00
Kontakt:
tel. 572 942 000
e-mail: pila@medicacentrum.pl

MEDICA CENTRUM CHODZIEŻ
ul. Wojska Polskiego 13, 64-800 Chodzież
Rejestracja czynna:
Poniedziałek – Piątek 10:00 – 18:00
Kontakt:
tel. 511 447 993
e-mail: chodziez@medicacentrum.pl

Jesteśmy również aktywni na Facebooku, można się z nami kontaktować także przez messengera.
Link do strony Medica Centrum Facebook:
https://www.facebook.com/MedicaCentrumPrzychodnia
Polub nas na Facebooku i zaproś znajomych do polubienia naszej strony.