Cytologia płynna czy cytologia klasyczna – która lepsza i którą wybrać?

31 stycznia 2022

Którą cytologię wybrać? Płynna czy klasyczna, która cytologia jest dokładniejsza?

Rak szyjki macicy to nowotwór najczęściej diagnozowany u kobiet.
Najlepszą metodą wczesnego wykrywania jest regularne wykonywanie badań cytologicznych. Badanie umożliwia wczesne diagnozowanie zmian przednowotworowych oraz nowotworowych. Wykryte odpowiednio wcześnie zmiany, dają dużą szansę na ich całkowite wyleczenie. Cytologia pozwala także na wykrycie infekcji dróg rodnych oraz nieprawidłowych komórek, które w przyszłości mogą przekształcić się w komórki nowotworowe. Każda kobieta po ukończeniu 21 roku życia powinna się poddać badaniu cytologicznemu. W większości przypadków, badanie jest niebolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania, jeżeli tak zdecydował ginekolog.

Cytologia klasyczna polega na umieszczeniu materiału na szkiełku, natomiast płynna (LBC) polega na umieszczeniu materiału w pojemniku ze specjalnym podłożem. Z tego względu ocena materiału pod mikroskopem jest dokałdniejsza co wiąże się z wyższą czułością i swoistoscią w wykrywaniu zmian przedrakowych (LSIL/ HSIL) oraz raka szyjki macicy. Dodatkowo z materiału pobranego i umieszczonego w podłozu płynnym można wykonać badanie HR HPV.

Zgodnie z rekomendacjami PTGiP preferowaną metodą diagnostyczną zmian patologicznych szyjki macicy jest: u kobiet poniżej 30 r.ż. cytologia płynna (LBC) a u kobiet powyżej 30 r.ż. tzw. Co-test, czyli test połączony- jednorazowe wykonanie cytologii płynnej wraz ze statusem HR HPV (wirus ludzkiego brodawczaka o wysokim potencjale onkogennym).

https://medicacentrum.pl/specjalizacje/

Zapraszamy do kontaktu z nami:

MEDICA CENTRUM PIŁA
ul. Ogińskiego 11, 64-920 Piła
Rejestracja czynna:
Poniedziałek – Piątek 10:00 – 18:00
Kontakt:
tel. 572 942 000
e-mail: pila@medicacentrum.pl

MEDICA CENTRUM CHODZIEŻ
ul. Wojska Polskiego 13, 64-800 Chodzież
Rejestracja czynna:
Poniedziałek – Piątek 10:00 – 18:00
Kontakt:
tel. 511 447 993
e-mail: chodziez@medicacentrum.pl

Jesteśmy również aktywni na Facebooku, można się z nami kontaktować także przez messengera.
Link do strony Medica Centrum Facebook:
https://www.facebook.com/MedicaCentrumPrzychodnia
Polub nas na Facebooku i zaproś znajomych do polubienia naszej strony.