Zespół cieśni nadgarstka

19 listopada 2020

Czym jest zespół cieśni nadgarstka – jakie są jego przyczyny, objawy, oraz leczenie

Zespół kanału nadgarstka lub zespół cieśni nadgarstka, to choroba objawiająca się nieprawidłowym funkcjonowaniem nerwów w nadgarstku i ręce. Osoba chora odczuwa przede wszystkim dokuczliwy ból, najczęściej narastający w nocy. Jeśli ból i drętwienie palców nie dają nam spać, można podejrzewać, że to właśnie zespół cieśni nadgarstka. Na początku choroby taki ból występuje rzadko, jednak z czasem dolegliwości pojawiają się kilkakrotnie w ciągu nocy, a odczuwany ból promieniuje do przedramienia, a nawet barku.

W następnym stadium drętwienie i ból występują już nie tylko w nocy, ale także w dzień, szczególnie w trakcie wysiłku. Często bólowi towarzyszy pogorszenie się zdolności manualnych, szczególnie w czynnościach wymagających precyzji np. szycie, wycinanie, czy w przypadku kobiet robienie makijażu. W kolejnym stadium ZSC, opisywane objawy się nasilają, a także mogą się pojawiać zaniki mięśniowe.

W jaki sposób powstaje zespół cieśni nadgarstka?

Kanał nadgarstka jest tunelem ograniczonym od dołu i po bokach przez kości, od góry zaś przez więzadło poprzeczne nadgarstka. We wnętrzu tego tunelu biegnie dość ciasno ułożony nerw pośrodkowy i ścięgna mięśni zginaczy palców. W najpopularniejszej, idiopatycznej postaci zespołu cieśni nadgarstka, wskutek zmian zapalnych, robi się w nim za ciasno – od obrzęku, w rezultacie, występuje ucisk na włókna nerwowe. Kiedy ucisk ustaje, wraca prawidłowe ukrwienie i nerw pośrodkowy regeneruje się.

Rozwojowi ZCN sprzyja nadmierne przeciążenie ręki, powstające na skutek wykonywaniem powtarzających się czynności. Praca przy taśmie w fabryce, wielogodzinna praca przy klawiaturze komputera, ale także prace domowe, czy gra na instrumencie mogą zwiększyć ryzyko występowania choroby. Zdarza się, że powodem choroby mogą być m.in. źle wygojone złamania czy zwichnięcia w obrębie nadgarstka, oraz zmiany zwyrodnieniowe lub zaburzenia hormonalne. Choroba częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn.

Do diagnostyki ZCN, najczęściej wystarczy wywiad i badania kliniczne, polegające na sprawdzaniu sprawności manualnych, między innymi test Phalena, polegający na maksymalnym zgięciu w nadgarstku, osoba chora podczas tego badania będzie odczuwała dolegliwości. Pacjent będzie także odczuwać zaburzenia czucia w palcach. Zdarza się, że w diagnostyce potrzebna będzie elektromiografia (EMG) i ultrasonografia.

Leczenie

Jeżeli chory trafi do ortopedy w początkowym stadium choroby, jest wysoce prawdopodobne, że wystarczy leczenie nieoperacyjne, polegające na krótkotrwałym unieruchamianiu ręki w ortezie. Ma ono na celu likwidację obrzęku i stanu zapalnego ścięgien. Kolejna metoda to fizykoterapii z zastosowaniem jonoforezy, przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), a także zastosowanie ultradźwięków lub prądów TENS.

W przypadku braku poprawy, konieczna będzie operacja. Ortopeda zaleca wówczas zabieg polegający na zwiększeniu przestrzeni w kanale nadgarstka przez przecięcie więzadła poprzecznego. Operację przeprowadza się metodą otwartą lub endoskopową w zależności od decyzji lekarza.

Zapraszamy do kontaktu z nami:

MEDICA CENTRUM PIŁA
ul. Ogińskiego 11, 64-920 Piła
Rejestracja czynna:
Poniedziałek – Piątek 10:00 – 18:00
Kontakt:
tel. 572 942 000
e-mail: pila@medicacentrum.pl

MEDICA CENTRUM CHODZIEŻ
ul. Wojska Polskiego 13, 64-800 Chodzież
Rejestracja czynna:
Poniedziałek – Piątek 10:00 – 18:00
Kontakt:
tel. 511 447 993
e-mail: chodziez@medicacentrum.pl

Jesteśmy również aktywni na Facebooku, można się z nami kontaktować także przez messengera.
Link do strony Medica Centrum Facebook:
https://www.facebook.com/MedicaCentrumPrzychodnia
Polub nas na Facebooku i zaproś znajomych do polubienia naszej strony.