Najczęstsze choroby reumatologiczne

10 lipca 2019

Najczęstsze choroby reumatologiczne:?

1. Choroba zwyrodnieniowa – Choroba zwyrodnieniowa jest następstwem zużywania się (ścierania) chrząstki pokrywającej powierzchnie kości tworzących stawy. Jeśli nie szanujemy swoich stawów z wiekiem chrząstka staje się chropowata, ma nierówną powierzchnię. Po kilku latach może dojść do jej całkowitego zaniku i wtedy kość ociera się o kość.

2. Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – Dotyczy całego układu kostnego, trwa przez całe życie i stopniowo obejmuje cały organizm. RZS może mieć wiele postaci i u każdego rozwija się w innym tempie. Zwykle najpierw atakuje drobne stawy dłoni i stóp. Rzadziej barki, łokcie, biodra czy kolana, a jeszcze rzadziej stawy skroniowo-żuchwowe.

3. Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) – Pierwszą oznaką choroby jest ból i poranna sztywność w dolnej części pleców. Gdy choroba postępuje obejmuje coraz wyższe partie kręgosłupa aż do szyi. Kręgi zaczynają się zrastać, a więzadła twardnieją.

4. Dna moczanowa – Dolegliwości związane z dną moczanową są skutkiem nieprawidłowej przemiany materii, która prowadzi do gromadzenia się w organizmie nadmiaru kwasu moczowego. Powstający stan zapalny jest przyczyną bólu.

5. Reumatyzm tkanek miękkich – Jest on przyczyną nawracających bólów barku, łokcia, nadgarstka, ręki czy kolana. Do tego typu schorzeń najczęściej prowadzą stałe przeciążenia lub mikrourazy. Ta postać reumatyzmu rozwija się przez wiele lat nie dając żadnych objawów.

6. Fibromialgia – Schorzenie to charakteryzuje się przewlekłym bólem mięśni. Oprócz dolegliwości bólowych, które mogą mieć różny stopień nasilenia, pojawiają się brak energii, spadek odporności, uczucie niepokoju, zaburzenia koncentracji, snu oraz kłopoty z widzeniem.

7. Gorączka reumatyczna – Obejmuje na przekór swej nazwie wiele narządów, a nie tylko stawy. Nabyte wady serca są najczęstszym jej powikłaniem. Początek choroby jest nagły z nieregularnie pojawiającą się gorączką powyżej 39 st. C. Gdy stan zapalny rozprzestrzenia się na kolejne stawy (kolana, stawy skokowe, barki czy nadgarstki), gorączka gwałtownie wzrasta. Stawy, które choroba atakuje symetrycznie, są ciepłe, zarumienione, bardzo obrzęknięte i niezwykle bolesne przy każdym ruchu.

8. Toczeń rumieniowaty układowy (SLE) – To zespół objawów o wielu przyczynach, który charakteryzuje się zapaleniem i zajęciem wielu narządów i układów, a szczególnie skóry, nerek, układu krążenia, płuc i ośrodkowego układu nerwowego. U podłoża choroby leżą nieprawidłowości w działaniu układu immunologicznego.