Kiedy wybrać się z dzieckiem do endokrynologa?

10 września 2019

Z chorobami hormonalnymi wiąże się wiele mitów i przesądów, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. Zaburzenia produkcji hormonów u dzieci wiąże się często z brakiem akceptacji wśród rówieśników. Dlatego istotne jest, by odpowiednio wcześnie wykryć choroby i rozpocząć leczenie, które pomoże dziecku w przyszłości wkroczyć w dorosłość.

Kiedy wybrać się z dzieckiem do endokrynologa??

Gdy dziecko rośnie wolniej – niski wzrost rodzinny jest zjawiskiem dość częstym. Niższy wzrost występuje także często u wcześniaków lub u dzieci z rodzin patologicznych z tzw. chorobą sierocą. Jedną z przyczyn mogą być zaburzenia hormonalne: niedobór hormonu wzrostu i niedoczynność tarczycy. Jeśli zauważysz, że twoje dziecko w dalszym ciągu nie osiąga wzrostu rówieśników – skontaktuj się z lekarzem.

Gdy zauważysz, że twoje dziecko zbyt szybko rośnie – trudno nie zauważyć różnicy we wzroście, zwłaszcza kiedy dziecko dominuje nim nad pozostałymi rówieśnikami w szkole, może być to sygnał choroby endokrynologicznej. Przyczyną wysokiego wzrostu często bywa otyłość z uwagi na przerost tkanki tłuszczowej, co decyduje też o bardziej dojrzalszym wyglądzie dziecka, u którego może również nastąpić szybsze dojrzewanie płciowe.

Gdy pojawiają się zaburzenia wagi – zauważyłeś, że twoje dziecko schudło w ostatnim czasie pomimo bardzo dobrej diety. A może zaniepokoiło cię jego nadmierne łaknienie, wskutek którego znacząco przybyło na wadze pomimo twoich starań? Jeśli tak – zgłoś to lekarzowi. Otyłość nieleczona może przejść w schorzenia przewlekłe tj. cukrzyca typu 2, którym należy zapobiegać bezwzględnie.

Gdy u dziecka zauważysz zmiany skóry – wysypki, świąd czy nadmierne wypadanie włosów wcale nie muszą świadczyć o sprawach dermatologicznych, lecz o zaburzeniach związanych z nieprawidłową czynnością tarczycy, których następstwem jest niedoczynność lub nadczynność tarczycy, a ta z kolei ma wpływ na przemianę materii i masę ciała.

Gdy twoje dziecko później dojrzewa płciowo – tak, jak zbyt szybkie osiąganie cech płciowych jest problemem endokrynologicznym, tak samo ich brak po 13. r. ż. u dziewczynek (np. brak rozwoju gruczołów piersiowych) i u chłopców po 14. r. ż. (np. nieprawidłowo rozwinięte narządy płciowe) – warto ten problem omówić ze specjalistą.

* Photo: Designed by Pressfoto (www.freepik.com)