Endokrynolog dla dziecka. Kiedy się wybrać?

11 lutego 2021

Endokrynologia jest bardzo rozległą dziedziną, zajmującą się diagnozowaniem i leczeniem ogromnej ilości objawów niewłaściwego działania układu hormonalnego. Jeśli chodzi o dzieci, endokrynolog dla dziecka obejmuje zaburzenia charakterystyczne dla maluszków już od pierwszego dnia życia, aż po wiek nastoletni. W tej grupie na pierwszym miejscu znajdują się zaburzenia rozwoju fizycznego, jak zbyt szybki lub zbyt wolny przyrost masy ciała oraz wzrostu. Zaburzenia rozwoju płciowego, takie jak zbyt wczesne lub zbyt późne pojawienie się owłosienia łonowego, szybkie uwypuklenie się piersi u dziewcząt, oraz liczne problemy skórne np. trądzik, łojotok, czy łysienie.

W przypadku dziecka podstawą do konsultacji z endokrynologiem z pewnością są następujące symptomy:

  • zbyt szybki lub wolny wzrost dziecka – niski wzrost przez pewien czas jest normalny na przykład dla wcześniaków, ale może również świadczyć o zaburzeniach hormonalnych jeśli syn lub córka mocno dominuje wzrostem nad rówieśnikami, to również warto zwrócić się o poradę do endokrynologa dziecięcego.
  • zbyt wolne dojrzewanie płciowe – w przypadku braku zmian w wyglądzie narządów płciowych u chłopców po czternastym roku życia , lub brak rozwijania się gruczołów płciowych u dziewczynek po trzynastym roku życia, mogą być objawami zaburzeń pracy układu dokrewnego.
  • zmiany skórne – wypadanie włosów, wysypki i świąd
  • zbyt szybkie dojrzewanie płciowe – należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem endokrynologiem, jeżeli u kilkulatka zaczynają pojawiać się piersi, owłosienie narządów płciowych, lub trądzik.
  • zmiana nastroju dziecka – układ endokrynny jest silnie związany z psychiką, dlatego jeśli dziecko ma problemy z koncentracją, jest płaczliwe, albo zbyt pobudzone, może to być oznaką zaburzeń hormonalnych.

Wymienione wyżej objawy, warto skonsultować z endokrynologiem dziecięcym, który na podstawie dokładnego wywiadu, oraz zleceniu badań ustali czy mają związek z układem hormonalny, oraz podejmie odpowiednie leczenie. Dzięki właściwym badaniom lekarz może zdiagnozować wiele chorób, na przykład:

  • choroby tarczycy takie jak niedoczynność, nadczynność, guzy, zapalenia,
  • choroby przytarczyc,
  • choroby przysadki mózgowej, jak na przykład choroba Cushinga, guzy przysadki,
  • choroby nadnerczy na przykład choroba Addisona
  • choroby trzustki , guzy lub cukrzyca.

Jeżeli zauważyłeś, któreś z powyższych objawów – nie zwlekaj, zadbaj o zdrowie swojego dziecka już dziś. Umów się na wizytę z naszym specjalistą endokrynologiem lek. med. Pawłem Romanowskim.

* Photo: Designed by gpointstudio (www.freepik.com)

Zapraszamy do kontaktu z nami:

MEDICA CENTRUM PIŁA
ul. Ogińskiego 11, 64-920 Piła
Rejestracja czynna:
Poniedziałek – Piątek 10:00 – 18:00
Kontakt:
tel. 572 942 000
e-mail: pila@medicacentrum.pl

MEDICA CENTRUM CHODZIEŻ
ul. Wojska Polskiego 13, 64-800 Chodzież
Rejestracja czynna:
Poniedziałek – Piątek 10:00 – 18:00
Kontakt:
tel. 511 447 993
e-mail: chodziez@medicacentrum.pl

Jesteśmy również aktywni na Facebooku, można się z nami kontaktować także przez messengera.
Link do strony Medica Centrum Facebook:
https://www.facebook.com/MedicaCentrumPrzychodnia
Polub nas na Facebooku i zaproś znajomych do polubienia naszej strony.