Choroba Parkinsona – przyczyny, objawy, leczenie.

26 września 2019

Choroba Parkinsona – przyczyny, objawy, leczenie.

Choroba Parkinsona (potocznie parkinson) należy do grupy chorób neurologicznych, których przyczyną jest postępujące niszczenie komórek nerwowych, budujących określone struktury mózgu. Takie schorzenia nazywamy chorobami neurodegeneracyjnymi.

W przypadku choroby Parkinsona, dochodzi do uszkodzenia komórek tzw. układu pozapiramidowego, którego zadaniem jest kontrola ruchów całego ciała. Z tego powodu objawy choroby Parkinsona wiążą się głównie z zaburzeniami motoryki – spowolnieniem ruchowym, występowaniem drżeń mięśni oraz niestabilnością postawy.

? Objawy:
spowolnienie ruchów (tzw. bradykinezja) – zwolnione wykonywanie wszystkich czynności dnia codziennego – wolniejsze ubieranie się, chodzenie, mówienie itd.
drżenie spoczynkowe – drżenie rąk lub nóg, kiedy chory nie wykonuje żadnej czynności, czyli w spoczynku
sztywność mięśniowa – ból, dyskomfort podczas ruchów kończyny, trudność w pokonaniu oporu podczas ruchu
zaburzenia stabilności i postawy ciała – trudności z utrzymaniem równowagi, niestabilność, która w późniejszym okresie choroby może prowadzić do upadków

? Przyczyny:
W chorobie Parkinsona zwanej również inaczej drżączką poraźną dochodzi do obumierania komórek mózgowych, produkujących jeden z neuroprzekaźników – dopaminę. Może się tak stać z kilku powodów. Przede wszystkim są to określone mutacje genów, zwiększające podatność na zachorowanie.

? Leczenie choroby Parkinsona

• Leczenie farmakologiczne
Podstawowym mechanizmem działania leków stosowanych w chorobie Parkinsona jest poprawa sygnalizacji w tych szlakach systemu nerwowego, w których sygnał jest przekazywany przez dopaminę. Taki skutek można osiągnąć za pomocą kilku grup preparatów.

• Leczenie operacyjne
W zaawansowanych postaciach choroby Parkinsona, kiedy leczenie farmakologiczne pozostaje niewystarczające, przeprowadza się specjalne zabiegi neurochirurgiczne. Ich celem jest umieszczenie w mózgu elektrod, wysyłających sygnały do struktur, których działanie jest zaburzone. Kontrola działania elektrod jest możliwa dzięki specjalnemu sterownikowi (stymulatorowi), umieszczonemu zazwyczaj w okolicach klatki piersiowej.

• Styl życia
Bardzo ważnym elementem terapii choroby Parkinsona jest regularna aktywność fizyczna oraz rehabilitacja, dostosowana do stopnia zaawansowania choroby. Odpowiednio dobrane ćwiczenia pomagają zachować sprawność fizyczną i ograniczyć objawy ruchowe. W kwestiach związanych z żywieniem, pacjentom zaleca się dietę bogatobłonnikową, której celem jest profilaktyka zaparć. W przypadku zażywania Lewodopy, wskazane jest ograniczenie ilości spożywanego białka (białko zmniejsza bowiem wchłanianie tego leku).

* Photo: Designed by Freepik (www.freepik.com)

Zapraszamy do kontaktu z nami:

MEDICA CENTRUM PIŁA
ul. Ogińskiego 11, 64-920 Piła
Rejestracja czynna:
Poniedziałek – Piątek 10:00 – 18:00
Kontakt:
tel. 572 942 000
e-mail: pila@medicacentrum.pl

MEDICA CENTRUM CHODZIEŻ
ul. Wojska Polskiego 13, 64-800 Chodzież
Rejestracja czynna:
Poniedziałek – Piątek 10:00 – 18:00
Kontakt:
tel. 511 447 993
e-mail: chodziez@medicacentrum.pl

Jesteśmy dostępni również na Facebooku. Zapraszamy do kontaktu przez messengera.
https://www.facebook.com/MedicaCentrumPrzychodnia